Juonikkaat sarvipäät Continental-cupissa

22.04.2008

Mestiksen mestaruuksien ansiosta Jukurit pääsi kokeilemaan vauhtia myös kansainvälisillä kentillä. Petri Lehtosella on hienoja muistoja peleistä.

- Reissut toivat väriä runkosarjan pelien väliin. Hienoja reissuja, joista olisi voinut vaikka vähän maksaakin, Lehtonen hymähtää.

- Olimme myös esillä ulkomaita ajatellen. Esimerkiksi Mikko Liukkonen sai sopimuksen Sveitsiin ja Thurgauhun näiden pelien ansiosta.

Kotiturnaus ja lopputurnaus Sveitsissä

Lokakuussa 2001 Jukurit isännöi toisen kierroksen turnausta Mikkelissä. Vastassa olivat Storhamar (Norja), Riika (Latvia) ja Rouen (Ranska). Jukurit aloitti turnauksen tappiolla Riikalle 2-3. Rouen kaatui 3-1 ja Storhamar 5-1. Jukurit, Storhamar ja Riika päätyivät neljään pisteeseen, mutta Jukurit jatkoi kolmannelle kierrokselle yhden plusmaalin turvin.

- Kovasti noita pelejä odotteli tuomaan väriä runkosarjan keskelle, Lehtonen kertoo.

Marraskuussa joukkue matkasi Osloon. Vastassa olivat Vålerenga (Norja), London Knights (Englanti) ja Anglet (Ranska). Avauspeli Londonia vastaan on hyvin Lehtosen mielessä. Jukurit voitti pelin 5-2.

- Eivät varmaan uskoneet, että joku Jukurit pystyy laittamaan niille kampoihin. Olimme harjoitelleet hyvin, eivätkä pysyneet kyydissä, joten rupesivat sitten sikailemaan. Kantelisen Nikolla oli pitänyt kiirettä vielä pukukopin käytävilläkin. Kuulin vielä myöhemmin, että niillä oli ollut joku lista eliminoitavista pelaajista, Lehtonen naureskelee.

Vålerengan kanssa Jukurit pelasi tasapelin 2-2 ja kaatoi Angletin 5-1. Jatkopaikka ratkesi viimeisessä pelissä Londonin ja Vålerengan välillä.

- Katsomossa sai jännittää kunnolla. Peli päättyi tasan, joten menimme jatkoon, hyökkääjä muistelee.

Lopputurnaus pelattiin tammikuussa 2002 Sveitsin Zurichissä. Jukurit kohtasi aluksi suurella budjetiila pelaavan isäntäjoukkueen. Tiukan kamppailun jälkeen Zurich meni finaaliin maalein 4-3. Pronssipelissä Slovakian Zvolen kaatoi Jukurit 6-3.

- Katselin pitkästä aikaa Zurich-pelin nauhalta. Pakko myöntää, että hyvin oli silloin paketti kasassa. Pronssipeli oli tyypillinen pronssipeli. Pronssi kyllä kiinosti, mutta vastustaja oli taitavampi, Lehtonen tiivistää.

Latviasta jatkoon, Asiagossa tie pystyyn

Syksyllä 2002 Jukurit aloitti Continental-Cupin pelit Riikasta. Valko-Venäjän Grodno kaatui aluksi 2-1. Slovakian Jesenice kaatui 3-1 ja viimeisen kierroksen tappiosta huolimatta isäntäjoukkue Lipajalle Jukurit eteni kolmannelle kierrokselle.

- Olosuhteet olivat turnauksissa välillä erillaisia. Lipiäisen Pekka totesi joskus ennen pelejä, että toisesta päädystä saattaa puuttua jää, mutta siitä huolimatta siellä on pystyttävä pelaamaan.

Kolmas kierros pelattiin Italian Asiagossa komeissa maisemissa. Jukureiden ohella jatkopaikaa tavoittelivat isäntäjoukkue Asiago, Minsk (Valko-Venäjä) ja Ljubljana (Slovenia). Lujbljana kaatui 4-1, mutta jatkoon mennyt Minsk kaatoi Jukurit 5-3. Viimeisen kierroksen voitto Asiagosta 2-1 ei riittänyt Jukureille jatkopaikkaan.

- Jostain syystä muistan reissusta parhaiten yazz-turnaukset. Pelien tiimellyksessä aateloimme toisiamme esimerkiksi Sheikki (Teemu) -Sireniksi ja Noppa (Niko)-Kanteliseksi. Sain myös itse Sir-arvonimen reissussa, kokenut pelaaja nauraa.

Slovakiasta jatkoon, Linzissä kyyti kylmää

Viimeisen kerran Jukurit pelasi Continental-cupin pelejä syksyllä 2003. Detvan turnauksesta joukkue eteni jatkoon. Kiev kaatui 2-1 ja isäntäjoukkue Zvolen 5-0. Riika venyi tasapeliin 1-1.

- Itse oli pois turnauksesta polvivaivan vuoksi, Lehtonen kertaa.

Itävallan Linzissä kyyti oli Jukureille kylmää. Joukkue jäi lohkossaan viimeiseksi hävittyään kaikki ottelunsa. Lohkon voittanut Minsk kaatoi Jukurit 4-1 ja Linz 3-2. Viimesessä ottelussa Kazakstanin Kazzinc takoi talululle tylyt lukemat 7-3.

- Kovatasoinen turnaus ja ei peleistä jäänyt jossiteltavaa. Minskin pelaajat jäivät mieleen todella taitavina yksilöinä, Lehtonen tunnustaa.

Teksti: Jesse Kemppainen

 
Pääyhteistyökumppanit: