17.06.2008
Jukureiden pitkäaikainen runkopuolustaja pelaa tulevalla kaudella Ranskan pääsarjassa Strasbourgin joukkueessa. Mottona on savvoo ja kovvoo!
Päättynyt kausi Jukureissa oli miehelle vaikea.
- Syksyllä meni polvi ja olin kaksi kuukautta sivussa, mies kertoo.
Jykevä puolustaja pelasi kahdeksan kautta Jukureiden edustusjoukkueessa ja oli voittamassa kolmea Mestiksen mestaruutta.
- Jäi paljon hienoja muistoja. Päällimmäisinä mestaruudet ja Continental Cupin pelit. Continentalin pelit olivat mukavaa vaihtelua ja niistä jäi huikeita muistoja.
Mestis tällä erää nähty
Hämäläinen tahkosi pitkään Jukureiden takalinjoilla ja tilillä on noin 350 Mestis-peliä.
- Ikää alkaa olla jo niin paljon, että jos en nyt olisi lähtenyt, niin toista tilaisuutta ei ehkä olisi tullut. Kokemuksena reissu on varmasti ikimuistoinen, "Juvan Härkä" arvioi.
Ensimmäinen kausi edustusjoukkueen mukana päättyi Jukureiden nousemiseen Mestikseen. Jukureiden ensimmäisen Mestis-kauden mies pelasi kuitenkin Kotkan Titaaneissa.
- Siellä pelasin 11 peliä, mutta sitten meni polvi paskaksi ja kausi oli siinä.
Hämäläinen on Juvan Kiekon kasvatti ja mies pelasi myös pesäpalloa nuorempana.
- Joskus C-junioreissa siirryin Jukureihin. Pesäpalloa pelasin myös, mutta en ottanut sitä niin vakavasti. JuPan kakkosjoukkueessa tuli pelattua kuitenkin Suomi-sarjaa, Hämäläinen muistelee.
Elokuussa Ranskaan
Hämäläinen ei tiedä vielä paljoa uudesta joukkueestaan, joka nousi viime kaudeksi Ranskan pääsarjaan.
- Hyvin vähän on tietoa. Kanadalainen valmentaja siellä on ja Juha Silvander on tuttu pelaaja.
Ex-Jukureista mm. Petri Lehtonen, Niko Kantelinen, Kai Öhberg ja Tuomas Tikkanen ovat pelanneet Ranskassa. Hämäläinen ei vielä ole paljoa vinkkejä miehiltä ole ehtinyt kysellä.
- Tikin kanssa soittelin ja vähän puhuttiin asioista.
Kesän mies harjoittelee Mikkelissä ja elokuussa puolustaja liittyy uuden joukkueen rinkiin.
- Lindforsin Tomin kanssa harjoittelen täällä. Juoksua, punttia ja sählyä kuuluu ohjelmaan. Elokuun 10 päivä pitäisi muistaakseni olla Ranskassa.
Ranskaa Hämäläinen ei vielä aio opetella. Pientä jännitystä on kuitenkin mahanpohjassa.
- Savvoo ja kovvoo, eiköhän sillä pärjätä, mies virnistää.
- Hieman kyllä jännittää, mutta katsotaan kuinka homma lähtee kulkemaan.
Jukureissa pelatessaan Hämäläinen on työskennellyt pelaamisen ohella Makuunin palveluksessa. Ranskassa voi keskittyä pelaamiseen.
- Pitää anoa "virkavapaata" Makuunista. Palkka on hyvä verrattuna Mestikseen. Joukkue hoitaa myös asunnon. Kimppakämppä ja saa nähdä kuka tulee kämppäkaveriksi.
Joukkueurheilussa sattuu ja tapahtuu. Kevennystä mieheltä ei irtoa, mutta muutama pelaaja on jäänyt matkalta mieleen.
- Juttuja olisi paljonkin, mutta eihän niitä voi kertoa. Mäenpään Mikko jäi mieleen värikkäänä persoonana ja Suutarisen Harri oli myös melkoisen huoleton kaveri, Hämäläinen naureskelee.
Kovaotteinen puolustaja oli kannattajien keskuudessa suosittu pelaaja.
Mitä terveisiä mies lähettää faneille?
- Jatkakaa samaa rataa!
Hämäläisen kuulumisia lisää kauden aikana.
Teksti: Jesse Kemppainen